Ścieżka:

Porady finansowe Aegon na Dzień Kobiet

8 marca 2017

Dzień Kobiet może być świetną okazją do wyznaczenia sobie przez panie swoich finansowych celów i ich spisania – radzą eksperci Aegon.

Przerwy w karierze zawodowej, praca na niepełny etat i różnice w poziomach wynagrodzeniach powodują, że kobietom trudniej jest zgromadzić oszczędności na przyszłą emeryturę. Badania pokazują jednak, że opracowanie i spisanie planu oszczędzania znacznie ułatwia finansowe przygotowanie się do życia w podeszłym wieku.

– Stworzenie finansowego planu pomaga zweryfikować marzenia, zdefiniować cele i przewidzieć zagrożenia – wyjaśnia Mike Mansfield, menedżer ds. badań w Centrum Badań Długowieczności i Emerytur Aegon. – To zadanie może być z początku trudne, ale jeśli powstanie taki plan i będzie na bieżąco aktualizowany, pomoże nam poczuć się pewniej.

Świadomość

Stworzenie planu wydatków znacznie podnosi świadomość finansową oraz poziom przygotowania do emerytury. Z badania emerytalnego Aegon wynika, że 87% kobiet, które mają spisany swój finansowy plan na przyszłość, deklaruje, że jest świadoma swojej sytuacji finansowej. Wśród pań, które taki plan mają, ale go nie spisały, wskaźnik ten wynosi 78%. Z kolei wśród kobiet, które nie przygotowały sobie swojego planu finansowego, tylko 52% deklaruje, że jest świadoma swojej sytuacji finansowej.

Nawyk oszczędzania

Spisany plan finansowy może być początkiem systematycznego oszczędzania. – Podjęcie decyzji o tym, kiedy chcemy przejść na emeryturę, jaki poziom życia na niej utrzymywać oraz kiedy zacząć ograniczać swoją aktywność zawodową wyznacza nam jasny cel – mówi Mike Mansfield. 73% kobiet, które mają spisany plan finansowy regularnie oszczędza, natomiast wśród pań, które takiego planu nie mają, robi to zaledwie 18%.

Mike Mansfield dodaje, że spisanie planu finansowego daje również poczucie finansowego bezpieczeństwa. Kobiety ze stworzonym planem finansowym są aż pięciokrotnie bardziej pewne, że na emeryturze będą w stanie nadal prowadzić życie na satysfakcjonującym je poziomie. Deklaruje to 46% z nich, podczas, gdy w grupie pań bez planu finansowego swojej przyszłości finansowej pewne jest zaledwie 9%.

Plan na piśmie

Tak jak w przypadku planu ćwiczeń w siłowniach czy klubach fitness, również plan finansowy dobrze jest spisać i konsekwentnie się go trzymać. To zwiększa szansę, że utrzymamy nasz zapał dłużej niż kilka dni czy tygodni, a osiąganie kolejnych celów da nam dodatkową satysfakcję.

Oto sześć porad dotyczących oszczędzania przygotowanych dla kobiet przez ekspertów Centrum Badań Długowieczności i Emerytur Aegon.

1. Zrób listę marzeń, które chciałabyś zrealizować, będąc na emeryturze. Nie ograniczaj się i umieść na liście wszystko, o czym marzysz. Następnie określ, które z tych planów są dla Ciebie najważniejsze, które są możliwe do zrealizowania, a które nie. Wracaj regularnie do tej listy, pokaż ją rodzinie i znajomym. Podzielenie się informacją o swoich planach działa motywująco i pomoże Ci w oszczędzaniu na ich realizację.

2. Oszacuj koszty związane z realizacją tematów na Twojej liście. Pomyśl zarówno o tym gdzie i na jakim poziomie zamierzasz żyć, jak i o tym, jakie są Twoje aspiracje.

3. Określ, na jakim etapie się znajdujesz. Policz, ile udało Ci się dotąd zaoszczędzić, a ile jeszcze musisz odłożyć, by zrealizować swoje plany. Ustal swój miesięczny budżet, żeby przekonać się ile możesz dodatkowo odłożyć, uwzględniając swoje dochody i wydatki. Aby ułatwić sobie oszczędzanie, wyznacz sobie krótkoterminowe i średnioterminowe cele.

4. Przemyśl, co jesteś gotowa poświęcić teraz i w przyszłości. Czy jesteś gotowa już teraz więcej oszczędzać, żeby osiągnąć swoje cele? Czy możesz ograniczyć swoje wydatki? Czy jesteś gotowa dłużej pracować, żeby to zrobić? A może na Twojej liście planów są rzeczy, z których możesz zrezygnować?

5. Skonsultuj się z zaufanym doradcą. Zawsze warto skonsultować swoje plany z zaufanym doradcą, żeby upewnić się, że właściwie wszystko oszacowałaś i że Twoje założenia są realne.

6. Niech oszczędzanie wejdzie Ci z nawyk! Skoro masz już plan, niech regularne oszczędzanie stanie sie Twoim nowym nawykiem. Z oszczędzaniem jest jak z treningami i dbaniem o formę fizyczną – najtrudniej jest zacząć, ale efekty, jakie możemy osiągnąć w dłuższym czasie, są tego warte.

Plan finansowy