Raport o kosztach studiów

Aegon opublikował już ósmą edycję raportu „Koszty studiowania w Polsce i za granicą”, w którym znajdziemy zestawienia topowych kierunków, rankingi uczelni ekonomicznych, technicznych i medycznych oraz koszty studiowania.

Na tegoroczną analizę niebagatelny wpływ miała pandemia COVID-19. Uczelnie i studenci na całym świecie stanęli przed wielką niewiadomą, jak będzie wyglądała edukacja w roku akademickim 2020/2021. Wystarczy wspomnieć, że informacje na temat zasad studiowania na największych amerykańskich uczelniach zostały udostępnione dopiero pod koniec września. Ponadto zarówno w kraju, jak i za granicą wielu studentów nie wróci na zajęcia stacjonarne, a część będzie studiować w modelu hybrydowym. Stacjonarnie będą obecni raczej ci, których kierunki wymagają zajęć praktycznych (np. medycyna).

W czołówce najpopularniejszych kierunków studiów nadal króluje informatyka. Nie brakuje jednak przetasowań na kolejnych pozycjach. Które studia więc wybrać? Na której uczelni najlepiej studiować, gdy zdecydujemy się na konkretny kierunek? W Polsce czy za granicą? Mieszkać w akademiku czy w wynajmowanym mieszkaniu?

Liczymy, że nasza analiza pomoże w odpowiedzi na te pytania. Jak co roku pod lupę bierzemy zarówno polskie uniwersytety, jak i szkoły wyższe w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Hiszpanii. Dodatkowo w tym roku przeanalizowaliśmy sytuację na polskich kierunkach lekarskich. Taką decyzję uzasadnia aktualna sytuacja pandemiczna oraz wzrosty limitów przyjęć na medycynę.

Pobierz i przeczytaj pełną wersję raportu