Aegon wspiera transplantologię

Już 18 września w Warszawie odbędzie się 19. Bieg po Nowe Życie – wydarzenie promujące transplantologię i wiedzę na temat przeszczepów. Aegon w Polsce został oficjalnym partnerem inicjatywy.

Bieg po Nowe Życie ma na celu edukację w zakresie transplantacji organów i propagowanie świadomego przekazywania narządów, które mogą uratować życie. Ideę promują autorytety polskiej medycyny transplantacyjnej oraz przedstawiciele nauki, a także muzycy, artyści, sportowcy, którzy dwa razy w roku spotykają się w marszu nordic walking z osobami po przeszczepie. Projekt wystartował 11 lat temu z inicjatywy Przemysława Salety, który jest dawcą nerki dla swojej córki Nicole. Od tego czasu Bieg po Nowe Życie na stałe zagościł na liście najważniejszych polskich kampanii społecznych.

Zaangażowanie Aegona w 19. Bieg po Nowe Życie jest początkiem współpracy z organizatorami wydarzenia w ramach działań promujących transplantologię i świadectwa woli (karty z wyrażeniem indywidualnej zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepu).

Partnerstwo doskonale wpisuje się w naszą misję, którą jest dbanie o klienta, jego życie i zdrowie. Transplantacja jest skuteczną metodą ratującą życie i pozwalającą na powrót do normalnego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest zachęcanie do świadomego dzielenia się organami. Z tego powodu dołączyliśmy do Biegu po Nowe Życie, by wspólnie szerzyć wiedzę na temat transplantologii i budować społeczne poparcie dla idei przeszczepów i oddawania organów –  komentuje Agata Wiśniewska, rzeczniczka prasowa Aegon w Polsce.

Zgodnie z danymi Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji „Poltransplant” w 2020 roku we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono 1177 narządów od zmarłych dawców. W 2019 roku były to 1473 narządy. W ubiegłym roku przeszczepiono o 190 mniej nerek, o 68 wątrób, o 9 płuc. Wykonano też o 15 przeszczepów mniej od żywych dawców. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczep było 1806 pacjentów. Najwięcej, bo aż 1007 pacjentów czekało na nową nerkę. Średnio w Polsce przypada 13 dawców na milion mieszkańców.

– Staramy się cały czas mówić o transplantologii, edukować i promować –  taki jest nasz  cel. Teraz będziemy go realizować z nowym, ważnym partnerem. Bieg po Nowe Życie jest jedną z niewielu inicjatyw prozdrowotnych, która  dzięki zaangażowaniu partnerów takich jak Aegon „trwa” mimo pandemii. Teraz powracamy do Wilanowa z nadzieją, że przynajmniej w części będziemy mogli zrezygnować z obostrzeń epidemicznych, które musieliśmy wprowadzić podczas zeszłorocznej edycji. Jednak bezpieczeństwo uczestników zawsze będzie dla nas najważniejsze – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie.

19. Bieg po Nowe Życie odbędzie się 18 września (start o godzinie 11:00) w parku przy Muzeum Pałacu w Wilanowie.