Raport o kosztach studiów – 9. edycja

Już po raz dziewiąty zebraliśmy kompleksowe dane na temat najpopularniejszych kierunków studiów, najlepszych uczelni w Polsce i na świecie wraz z zestawieniem kosztów związanych z nauką i utrzymaniem w czasie studiów.

W obecnym roku akademickim dwa wydarzenia miały znaczący wpływ na system szkolnictwa wyższego na całym świecie – zmniejszona mobilność studentów oraz Brexit. Uczelnie na całym świecie w ekspresowym tempie zmieniały strategię w zakresie internacjonalizacji oraz rozpoczęły testowanie rozwiązań, które będą przystawać do nieznanych wcześniej realiów. Chodzi o znaczący spadek przemieszczania się między krajami ze względu na covidowe obostrzenia i ekologię. Tylko w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku o 43 proc. spadła liczba studentów z zagranicy. Jakby tego było mało, szkolnictwo wyższe w Wielkiej Brytanii musiało stawiać czoła komplikacjom wynikającym z Brexitu. Wzrost czesnego dla studentów spoza Zjednoczonego Królestwa spowodował spadek liczby studentów z zagranicy aż o 40 proc.  

Nie zmienia się za to czołówka najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Niezmiennie od lat króluje u nas informatyka, a za nią plasują się psychologia i zarządzanie. Z kolei za granicą najczęściej wybierane są studia na kierunkach medycznych, związanych ze sztuką oraz biznesem.

Choć z uwagą przyglądamy się temu, co zmieniło się w sferze edukacji na skutek pandemii koronawirusa i Brexitu, w tegorocznym raporcie jeszcze mocniej koncentrujemy się na analizie trendów. Dlaczego? Bo z punktu widzenia dzisiejszych maturzystów ważniejsze jest to, jak będzie wyglądał rynek pracy w momencie, gdy skończą oni studia i zaczną aktywnie poszukiwać pracy. Które kierunki studiów dają najwyższe szanse na dobre zatrudnienie? Czy wybrać uczelnię w Polsce, a może lepiej za granicą? Jak pogodzić marzenia z planowaniem przyszłości zawodowej?

Liczymy, że nasza analiza pomoże w odpowiedzi na te pytania. Pod lupę bierzemy zarówno polskie uniwersytety, jak i szkoły wyższe w USA, Danii, Holandii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Dodatkowo w tym roku przeanalizowaliśmy sytuację na polskich kierunkach informatycznych.

Pobierz i przeczytaj pełną wersję raportu