Raport o kosztach studiów – 10. edycja

Po raz dziesiąty zebraliśmy kompleksowe dane na temat topowych kierunków studiów, najlepszych uczelni w Polsce i na świecie wraz z zestawieniem kosztów związanych z nauką i utrzymaniem w czasie studiów.

Aktualnie wybór studiów i miejsca studiowania utrudniają szybkie tempo zmian na rynku pracy oraz niepewna sytuacja gospodarcza i geopolityczna. Rosnąca inflacja już odbija się na kieszeniach studentów. Według raportu „Portfel Studenta”, przygotowanego przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości, średnie miesięczne wydatki uczniów szkół wyższych w tym roku wynoszą 3177 zł w porównaniu do 2740 zł w ubiegłym roku. Natomiast w ciągu 5 ostatnich lat kwota ta podwoiła się. Trudna sytuacja panuje na rynku najmu, który został dotknięty konsekwencjami wojny w Ukrainie. Niespotykana dotąd liczba uchodźców, która znalazła schronienie w polskich domach, spowodowała spadek liczby ofert mieszkań na wynajem. Dodatkowo wzrost cen energii powoduje zwyżki opłat administracyjnych.

Niemniej możemy mówić o powrocie do „pewnej normalności” po dwóch covidowych latach. Szkoły wyższe chętnie wracają do nauczania stacjonarnego, choć nie rezygnują z rozwiązań hybrydowych. Powoli znowu rośnie liczba studentów, którzy wybierają edukację za granicą. W tym roku Holandia gości u siebie o około 14% więcej studentów niż w poprzednim roku, Wielka Brytania o około 5% więcej, Niemcy zyskały 2% nowych studentów z zagranicy, z niewielkim wzrostem spotkały się również Francja i Polska. Z kolei Stany Zjednoczone, które historycznie cieszyły się największym zainteresowaniem cudzoziemców, w tym roku miały o ponad 40% mniej zapisów z zagranicy.

Nie zmienia się natomiast czołówka najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Niezmiennie od lat króluje u nas informatyka, a za nią plasują się psychologia i zarządzanie. Z kolei za granicą najczęściej wybierane są studia na kierunkach biznesowych, pielęgniarstwie i psychologii.

W naszym raporcie koncentrujemy się też na analizie trendów. Pod lupę bierzemy zarówno polskie uniwersytety, jak i szkoły wyższe w USA, Danii, Holandii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Dodatkowo w tym roku przeanalizowaliśmy sytuację na polskich kierunkach biznesowo-ekonomicznych.
Liczymy, że zebrane informacje pomogą w odpowiedzi na pytanie: co i gdzie studiować?

Pobierz i przeczytaj pełną wersję raportu