Jak oszczędzać na emeryturę?

Oszczędzanie na emeryturę już dawno przestało być uważane za coś nadzwyczajnego, a zaczęło być traktowane jako konieczność i gwarancja pewnej przyszłości.

Stale rosnącą popularnością cieszą się indywidualne konta emerytalne, które wraz z emeryturą z ZUS-u i OFE, mają na celu zapewnić lepszy byt w wieku senioralnym. Oprócz tego rośnie także popularność instrumentów pozapaństwowych w tym, np. kont emerytalnych.

Każdy z nas powinien zacząć oszczędzać pieniądze z myślą o emeryturze już po podjęciu stałej i dobrze płatnej pracy zarobkowej. Wedle ekspertów emerytura osób, które skończą swoją karierę po 2050 roku, będzie wynosiła zaledwie 30% ich wcześniejszego wynagrodzenia. Tymczasem, jak wynika z raportu przygotowania emerytalnego Aegon, choć większość Polaków jest świadomych obniżenia standardu życia na emeryturze, jedynie kilka procent ma przygotowany i spisany plan finansowego przygotowania do niej.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Każda osoba, która pracuje zawodowo, powinna zapoznać się z najefektywniejszymi sposobami odkładania na emeryturę, w celu zapewnienia sobie godnej egzystencji po zakończeniu kariery zawodowej. Kluczowe w tym wszystkim wydaje się znalezienie odpowiedzi na zasadnicze pytanie: Ile odkładać na emeryturę, by móc w przyszłości godnie żyć? Eksperci twierdzą, że zaczynając gromadzić kapitał w wieku 30, 40 lat, powinniśmy odkładać przynajmniej 10% naszych zarobków.

Gdzie oszczędzać na emeryturę?

Istotne jest nie tylko to, ile odkładamy, ale również to, gdzie lokujemy nasze oszczędności. Planując skorzystanie ze zgromadzonych pieniędzy w przyszłości (za 20 lub 30 lat), warto poszukać takich rozwiązań, dzięki którym pomnożymy nasze oszczędności. Zysk powinien wynosić około 3-4% powyżej wskaźnika inflacji. Mając takie dane, możemy się szybko zorientować, że odkładanie pieniędzy na emeryturę na zwykłym koncie oszczędnościowym, nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Ciekawym i atrakcyjnym rozwiązaniem jest inwestowanie środków finansowych w fundusze, które wiążą się z pewnym ryzykiem inwestycyjnym, ale dają możliwość potencjalnie większego zysku, aniżeli konto.


Fundusze inwestycyjne – najlepsza odpowiedź na to, jak oszczędzać na emeryturę?
Główną zaletą funduszy inwestycyjnych, a szczególnie funduszy zamkniętych, jest to, że umożliwiają osiągnięcie wysokiego zarobku na posiadanym kapitale. Spokojnie można uzyskać kwotę większą niż wspomniane wyżej 4% ponad wskaźnik inflacji. Co więcej, ze względu na to, że możemy korzystać z różnorodnych rodzajów funduszy, jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo naszych środków. Bardzo częstym rozwiązaniem, stosowanym przez osoby regularnie odkładające na swoją przyszłą emeryturę, jest wybieranie funduszy zrównoważonych z przewagą części kapitału bezpiecznego. W takim funduszu określony procent oszczędności bezpiecznie pracuje na siebie, a pozostały, zaliczany do części kapitału agresywnego, znacznie pomnaża nasze oszczędności. Nie bez znaczenia jest to, że ten kapitał inwestowany jest w instrumenty finansowe o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym. W praktyce oznacza to, że jesteśmy narażeni na częściową utratę swoich oszczędności. Ciekawą propozycją jest inwestowanie pieniędzy w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe Aegon.

Fundusze inwestycyjne są dobrym sposobem oszczędzania na przyszłą emeryturę również z tego względu, że nawet osoby, które nie mają specjalistycznej wiedzy finansowej, mogą spokojnie w ten sposób zarabiać. Wystarczy, że zdecydują się na fundusze Aegon. Pracownicy firmy Aegon bardzo chętnie doradzają swoim klientom w wyborze najlepszych rozwiązań, w tym również w dobraniu najlepszej metody oszczędzania z myślą o emeryturze.

Zastanawiając się, jak oszczędzać na emeryturę, by zapewnić sobie spokojną przyszłość, wcale nie musimy wybierać najprostszej, a tym samym najmniej efektywnej drogi, jaką jest konto oszczędnościowe. Istnieje wiele atrakcyjnych rozwiązań finansowych, które nie tylko zabezpieczą nasz kapitał, ale również pozwolą na znaczne pomnożenie swoich oszczędności.