Jak oszczędzać pieniądze? Sprawdź najlepsze sposoby dla Ciebie!

Oszczędzanie pieniędzy wiąże się z wyrzeczeniami, które w przyszłości mogą zaowocować. Zobacz najskuteczniejsze sposoby!

Pieniądze można oszczędzać z myślą o realizacji marzeń lub na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń w przyszłości. Faktem jest, że oszczędzanie pieniędzy jest wyróżnikiem odpowiedzialności, która jest podstawowym atrybutem dorosłości. Podstawowym celem oszczędzania pieniędzy jest zagwarantowane bezpieczeństwa ekonomicznego.

Oszczędzaniu pieniędzy może towarzyszyć zróżnicowana motywacja. Najczęstszym powodem gromadzenia nadwyżki finansów jest poczucie obowiązku i odpowiedzialności za rodzinę. Innym powodem oszczędzania jest realizacja marzenia lub konkretnego celu, np. zakupu mieszkania czy samochodu. Niekiedy również gromadzi się środki na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń w przyszłości, np. utraty pracy.

Jak oszczędzać pieniądze?

Decydując się na zebranie pewnej sumy pieniędzy, zaczynamy zadawać sobie pytanie:

„Jak odkładać gotówkę, by osiągnąć założony cel w możliwie najkrótszym czasie?”

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, zwłaszcza gdy nie mamy eksperckiej wiedzy i dopiero zabieramy się za oszczędzanie. Na szczęście można skorzystać z gotowych rozwiązań, które sprawdzają się w każdym przypadku.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy – 5 sprawdzonych metod.

Poniżej przedstawiamy proste sposoby oszczędzania pieniędzy, które zostały stworzone z myślą o osobach, które nie mają doświadczenia w zarządzaniu domowym budżetem. Z porad tych mogą skorzystać także osoby, które chcą powiększyć, zgromadzone już, środki finansowe. Podstawową zaletą, zaproponowanych sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest to, że szybko widać ich pierwsze efekty, co zachęca do dalszego gromadzenia środków finansowych.  

1. Oszczędności z promocji

Większość osób zastanawiających się nad tym, jak oszczędzić pieniądze, zaczyna właśnie od kupowania produktów z promocji.  Szukanie okazji cenowych to dobry sposób, ale nie przez każdą osobę jest on odpowiednio stosowany. W tej metodzie nie chodzi o to, by tylko kupować na promocjach, ale głównie o to, by odkładać różnicę między ceną standardową a okazyjną. W ten sposób już zaledwie po miesiącu można uzbierać zadowalającą sumę.

2.  Poszukaj wsparcia

U wielu osób problemy z oszczędzaniem biorą się z niechęci do samego oszczędzania, braku mobilizacji lub krótkotrwałego zapału. Dla niektórych przelanie np. 200 złotych na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wypłaty jest czymś bardzo trudnym. Zanim dokonają przelewu, zaczynają sami siebie przekonywać, że nie stać ich na taką oszczędność i że te pieniądze będą im na pewno potrzebne. Takie osoby powinny skorzystać z programów i rozwiązań bankowych, które będą oszczędzać za nich. Najprostszym z nich jest ustawienie stałego zlecenia przelewu pewnej kwoty na konto oszczędnościowe.

3. Negocjuj z bankiem i szukaj nowych rozwiązań

Niewiele osób wie, że kredytobiorcy, spłacający przez kilka lat swoje kredyty hipoteczne, mogą podjąć próbę wynegocjowania z bankiem nowych – lepszych, warunków umowy. Tak samo jest na przykład z kartami kredytowymi i innymi produktami bankowymi, w których można obniżyć, chociażby wysokość oprocentowania. W przypadku mniejszych kwot, jesteśmy w stanie zrobić to podczas jednej wizyty w banku lub jednej rozmowy telefonicznej. Warto wiedzieć, że z bankami można i trzeba negocjować.

Kolejnym sposobem jest szukanie nowych rozwiązań. Bardzo często zdarza się tak, że warunki, na których zaciągnęliśmy kredyt jeszcze kilka lat temu, nie są obecnie już tak atrakcyjne. Wtedy warto zastanowić się nad tzw. refinansowaniem kredytu. A jeśli tych zobowiązań kredytowych mamy więcej, to można skorzystać z tzw. konsolidacji kredytów, dzięki którym nasze comiesięczne wydatki związane z regulacją zadłużenia, zmniejszą się nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent.

Dodatkowo, warto przeanalizować swoje wyciągi bankowe, by zobaczyć, za co dokładnie płacimy. Z pewnością na tej liście znajdą się pozycje, które w rzeczywistości nie są nam potrzebne. Może to być na przykład opłata za sprawdzenie stanu rachunku w innym bankomacie, dodatkowe ubezpieczenie karty, z której już nie korzystamy, opłata za prowadzenie rachunku, która została pobrana, ponieważ nie dokonaliśmy transakcji na ustaloną minimalną kwotę. Mając świadomość tego, gdzie rozchodzą się nasze pieniądze, jesteśmy w stanie nie popełniać tych samych błędów w przyszłym miesiącu.

4. Ograniczaj wydatki i minimalizuj koszta

Kolejnym sposobem jest ograniczenie wydatków, które polega przede wszystkim na rezygnacji z dotychczasowego stylu życia. W pierwszym okresie można sobie odpuścić wyjścia do restauracji, w drugim zakupy odzieżowe, w trzecim wizyty w salonach fryzjerskich. Rezygnując z każdej z tych rzeczy raz w miesiącu, sprawimy, że w naszej kopercie z oszczędnościami pojawią się dodatkowe środki.

Następną dobrą metodą, jest zmniejszenie kosztów życia i odkładanie uzyskanych w ten sposób pieniędzy. Należy zacząć od zmiany operatora sieci komórkowej lub pakietu, dostawcy prądu czy sposobu korzystania z prądu lub wody. Przenosząc numer do innej sieci, zmieniając dostawcę prądu i  instalując w domu żarówki energooszczędne, możemy oszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

5.  Inwestowanie oszczędności

Stosując wszystkie lub przynajmniej jedną z wyżej wymienionych metod, jesteśmy w stanie w ciągu kilku miesięcy zebrać znaczną sumę pieniędzy. Jednakże na tym nie powinno się kończyć nasze szukanie odpowiedzi na pytanie: „Jak oszczędzać pieniądze?”. Po uzbieraniu pewnej sumy pieniędzy, należy zastanowić się, w co ją zainwestować lub gdzie ją przechowywać, aby zarobić na tym jeszcze więcej. Doskonałym sposobem jest lokowanie oszczędności w różnorodne produkty inwestycyjne, oferowane przez doświadczone i sprawdzone firmy, jak np. Aegon. Decydując się na jeden z kilkudziesięciu funduszy polskich lub zagranicznych, można wygenerować z oszczędności dodatkowych zysk.

Jak widać istnieje kilka niezawodnych sposobów na oszczędzanie, dzięki, którym można w efektywny sposób odkładać pieniądze, bez znacznego obniżania jakości życia. Dlatego, nie zastanawiaj się dłużej. Zacznij oszczędzać już dziś!