Spłacasz kredyt? Zobacz, jak zabezpieczyć swoich najbliższych!

Podczas spłaty kredytu, kredytobiorcy martwią się o swoją rodzinę. Jak zabezpieczyć rodzinę podczas spłaty kredytu. Zobacz, jakie rozwiązania oferuje Aegon!

Spłata kredytu hipotecznego dla wielu osób jest podstawowym źródłem stresu w ich życiu.  W szczególności wtedy, gdy spłacanie kredytu leży na barkach jednej osoby – głównego żywiciela rodziny.

Problemy ze spłatą kredytu mogą pojawić się w każdej chwili. W dzisiejszych czasach nikt z nas nie może mieć pewności, że zachowa pracę, konkretne stanowisko i dobre wynagrodzenie do końca życia. A każde opóźnienie w spłacie kredytu wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Trudno się zatem dziwić temu, że (dla wielu osób) kredyt hipoteczny jest nie tylko sposobem na spełnienie własnych marzeń, ale przede wszystkim sporym kłopotem – źródłem stresu, powodem odmawiania sobie wielu przyjemności, przyczyną pracy po godzinach, a co za tym idzie częściową rezygnacją z życia rodzinnego.

Kredytobiorcy, bardzo często już podczas zaciągania kredytu, zastanawiają się, czy będzie ich obowiązywać tzw. karencja w spłacie kredytu. Niestety, nadal niektóre banki nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i nie dają im takiej możliwości. W wielu przypadkach, możliwość zawieszenia spłaty kredytu dawałaby kredytobiorcy poczucie komfortu psychicznego, na wypadek niemożności zapłaty raty kredytu. Ponadto karencja w spłacie kredytu, dla niektórych osób byłaby wybawieniem i sposobem na uniknięcie poważniejszych problemów finansowych, jak np. wpadnięcie w tzw. pętlę zadłużenia.

Kredyt hipoteczny – jak zapobiec problemom?

Przede wszystkim należy negocjować z bankiem, tak żeby zaproponowana przez konsultanta oferta była atrakcyjna zarówno dla instytucji, udzielającej kredytu, jak i dla przyszłego kredytobiorcy. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy procentowej. Istotne jest także to, by oferta kredytowa, jaką proponuje nam bank, nie była “wzbogacona” o dodatki, które nie są obowiązkowe, a tylko podnoszą ogólny koszt kredytu i wysokość każdej raty. Są to przede wszystkim dodatkowe produkty bankowe, jak np. konto rozliczeniowe.

Dodatkowo warto zatroszczyć się także o alternatywne źródła dochodu, które będą stanowić wsparcie finansowe w sytuacji nagłej utraty pracy lub pogorszenia stanu zdrowia. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie siebie i rodziny za pomocą polisy ubezpieczeniowej. Dzięki polisie ubezpieczeniowej jesteśmy w stanie otrzymać niezbędne pieniądze potrzebne do spłaty kredytu, jeśli nasza sytuacja się diametralnie pogorszy – np. stracimy pracę, ulegniemy poważnemu wypadkowi, trafimy do szpitala itp.

Spłata kredytu nie musi być tak dużym obciążeniem psychicznym!

Na szczęście w dzisiejszych czasach można zagwarantować sobie i swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego. W tym celu wystarczy zdecydować się na ubezpieczenie spłaty kredytu. Nie to, które zazwyczaj jest nam oferowane przez bank, ale takie, które wybierzemy samodzielnie – na własne potrzeby.

Dobre ubezpieczenie gwarantuje nam, że nawet w przypadku śmierci głównego żywiciela rodziny nie pojawią się problemy z terminowym regulowaniem rat kredytu hipotecznego. W ramach polisy rodzina zmarłego będzie mogła wypłacić nawet do 500 000 złotych, by uregulować wszystkie zobowiązania finansowe, nie tylko związane z samym kredytem hipotecznym, ale również np. z innymi pożyczkami gotówkowymi czy zakupami na raty.

Dzięki dobremu ubezpieczeniu spłata kredytu nie jest już dla głównego kredytobiorcy tak dużym obciążeniem psychicznym. Polisa na spłatę kredytu to także gwarancja, że w przypadku śmierci głównego żywiciela rodziny, jego najbliżsi nie pogrążą się w długach i nie stracą nieruchomości, na którą przez tyle lat pracowali.

Jakie cechy powinna posiadać dobra polisa ubezpieczeniowa?

Dobre ubezpieczenie kredytu powinno być przede wszystkim dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby. Musi opiewać na konkretną sumę oraz gwarantować niezmienną wysokość składki. Taka polisa daje poczucie bezpieczeństwa i spokój. Kredytobiorca nie musi się martwić ani o kredyt, ani o polisę, ponieważ nie spotkają go niemiłe zaskoczenia, jak np. nagły wzrost comiesięcznej składki. Dobre ubezpieczenie musi również posiadać takie warunki, które są atrakcyjne dla klienta. Jednym z nich jest przede wszystkim możliwość zwrotu całości albo przynajmniej części wpłaconych składek, jeśli dojdzie do zakończenia umowy we wcześniej ustalonym terminie. Cechą dobrej polisy jest również elastyczność, przejawiająca się w możliwości dopasowania poziomu ochrony do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Właśnie tego typu ubezpieczenia oferuje Aegon.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, warto zastanowić się również nad zabezpieczeniem własnej sytuacji finansowej tak, by w przyszłości, nawet w momencie wystąpienia różnych problemów, móc ten kredyt spłacić do końca. Tylko to da nam poczucie bezpieczeństwa.