Odszkodowania powypadkowe – kiedy możesz się o nie ubiegać?

Odszkodowania powypadkowe to rodzaj zabezpieczenia na przyszłość w razie stałego uszczerbku na zdrowiu. Sprawdź, kiedy możesz się o nie ubiegać!

Brałeś udział w wypadku i byłeś hospitalizowany?, a teraz czeka Cię kosztowna rehabilitacja? Zastanawiasz się, czy w takiej sytuacji powinieneś otrzymać odszkodowanie powypadkowe? Przekonaj się, czy możesz liczyć na jakąś pomoc finansową.

W wyniku wypadku samochodowego tracimy nie tylko własne mienie, czyli pojazd, który uległ uszkodzeniu, ale również zdrowie. W takiej sytuacji możemy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela z wnioskiem o wypłatę odszkodowania. Odszkodowanie powypadkowe należy się każdej osobie, która jest ubezpieczona oraz, w niektórych przypadkach, także jej najbliższej rodzinie.

Pomoc finansowa po wypadku – dla kogo?

Na pomoc finansową mogą liczyć ubezpieczeni, którzy ulegli wypadkowi, w którego wyniku doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub inwalidztwa.  Ponadto odszkodowanie  powypadkowe wypłacane jest również za pobyt w szpitalu, w związku z nieszczęśliwym wypadkiem.  Co istotne, w przypadku śmierci ubezpieczonego, pieniądze z polisy wypłacane są jego najbliższej rodzinie. Jest to ważne, ponieważ, zapewniając rodzinie bezpieczeństwo ekonomiczne, pozwala się jej na spokojne przeżywanie okresu żałoby. Odszkodowanie z takiej polisy może wynosić nawet 500 000 złotych.

Ten rodzaj ubezpieczenia przeznaczony jest dla osób, które chcąc chronić swoje życie i zdrowie, a także zabezpieczyć finansowo rodzinę na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia. Innymi słowy, walory tego ubezpieczenia z pewnością docenią osoby, które cenią sobie poczucie bezpieczeństwa i chcą się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami losowymi.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?

Zakres ochrony odszkodowania powypadkowego uzależniony jest w głównej mierze od wyboru rodzaju polisy.  Przykładowo osoba, która posiada polisę w firmie Aegon i została poszkodowana, powinna skontaktować się z ubezpieczycielem, w celu uzyskania informacji na temat kroków formalnych, jakie powinna podjąć, by uzyskać pomoc finansową. Co istotne, bardzo często przy nieszczęśliwym wypadku osoba poszkodowana może postarać się o wypłatę środków finansowych oddzielnie z tytułu uszczerbku na zdrowiu i pobytu w szpitalu.

Po uzyskaniu informacji, o jaką pomoc należy się ubiegać, wystarczy złożyć wniosek o odszkodowanie, poczekać na jego rozpatrzenie i wypłatę pieniędzy. Czasami konieczne jest złożenie kilku wniosków, co wiąże się z otrzymaniem kilku decyzji i kilku wypłat. Warto też wiedzieć, że proces składania wniosków jest bardzo prosty, a decyzja przychodzi w krótkim czasie, co sprawia, że ubezpieczony bardzo szybko otrzymuje należne pieniądze.

W dobrych firmach ubezpieczeniowych dochodzenie odszkodowań nie jest procesem trudnym i długotrwałym. Dyspozycja wypłaty odszkodowania powinna być ostatnią czynnością, jaką wykonuje ubezpieczony lub jego rodzina. Maksymalne ograniczenie formalności jest bardzo ważne, ponieważ w wyjątkowo trudnym okresie powypadkowym należy wspierać poszkodowanego w walce o własne zdrowie, a nie dokładać mu kolejnych obowiązków.

Ile pieniędzy można otrzymać z odszkodowania?

Pomoc finansowa otrzymywana w ramach odszkodowania powypadkowego, uzależniona jest w głównej mierze od wybranego pakietu ubezpieczeniowego, który wybiera się jeszcze przed podpisaniem umowy.  Zakres ochrony w każdym pakiecie oraz wysokość przyznawanego odszkodowania jest uzależniona od jego rodzaju. Ubezpieczony, już podczas podpisywania umowy, otrzymuje konkretne informacje, dzięki czemu od razu wie, jakie odszkodowanie dostanie w przyszłości. Przykładowo, przy składce w wysokości 69 zł, można dostać nawet 100 000 zł odszkodowania i 150 zł za każdy dzień pobytu w szpitalu.

Odszkodowania powypadkowe są atrakcyjną formą zabezpieczenia finansowego na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Są one coraz to bardziej popularne ze względu na rosnącą świadomość tego, jak bardzo poczucie bezpieczeństwa finansowego, wpływa na jakość życia i komfort psychiczny.