100 dni do PPK. Finałowe odliczenie rozpoczęte

W ostatnią sobotę 23 marca 2019 roku w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje wskazujące na to, że do dnia 1 lipca 2019 roku pozostało 100 dni. Przypomnijmy, że od 1 lipca 2019 rozpoczyna się okres stosowania w stosunku do podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Czy w ostatnią sobotę byliśmy na Studniówce PPK, a teraz już trzeba zacząć się przygotowywać na serio do tego wydarzenia, nawet jeśli 1 lipca 2019 to jedynie początek stosowania przepisów, a nie zaś data na zawarcie umów czy dokonanie pierwszych wpłat? Przyjrzyjmy się obecnemu stanowi PPK z perspektywy przyszłych uczestników oraz pracodawców. Swoista ocena 360o powinna dać w miarę pełen obraz tego, gdzie jesteśmy dzisiaj i co teraz robić.

PPK z perspektywy przyszłego uczestnika PPK

Na 100 dni przed rozpoczęciem stosowania przepisów o PPK uczestnik nic nie musi robić, ale też i nic zdziałać w zakresie PPK nie może. W jego przypadku to, co może dzisiaj zrobić, to edukować się na temat PPK oraz zastanowić się, jeśli jest w wieku 55-69 lat, czy złożyć wniosek o zapisanie go do PPK, czy też – jeśli jest w wieku 18-55 lat, czy nie złożyć deklaracji o rezygnacji z wpłat. Będzie to mógł uczynić najwcześniej 1 lipca 2019.

Studniówka PPK dla pracodawców

Najczęściej dzisiaj zadawanym pytaniem przez pracodawców 250+ jest to, kiedy zobaczymy oferty instytucji finansowych na portalu PPK. Niestety, na 100 dni przed dniem zero jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie brak. Żeby bowiem oferta danej instytucji finansowej znalazła się na portalu, to musi zostać pozytywnie rozpatrzony wniosek o dopuszczenie na portal. A wniosek ten, a właściwie wnioskujący muszą spełnić określone kryteria formalne zapisane w ustawie PPK. Na dzisiaj żaden z potencjalnych przyszłych oferentów PPK nie pochwalił się jeszcze tym, że taki wniosek złożył. A skoro nie ma wniosków, to nie ma też ofert na portalu. A skoro nie ma ofert, to pracodawcy nie mogą ich porównać i nie mogą podjąć decyzji o wyborze instytucji finansowej. Czy znaleźliśmy się w zaklętym kręgu niemożności? A czas biegnie nieubłaganie i 1 lipca 2019 się zbliża.

Co teraz robić

Co wiec powinni dzisiaj zrobić pracodawcy? Czy dzisiaj pozostaje im więc usiąść i czekać? Niekoniecznie, gdyż złożoność projektu tworzenia PPK jest tak duża, że trzeba już teraz zacząć przygotowania, a sam wybór instytucji finansowej jest jedynie jednym z działań. Tak więc na 100 dni przed uruchomieniem PPK najwięksi pracodawcy już powinni zacząć podejmować przedmiotowe działania i przygotować się wewnętrznie do tworzenia PPK, ustalić tryb wyboru instytucji finansowej, sprawdzić możliwość sprostania wymaganiom administracyjnym i IT w zakresie PPK, a także zacząć przygotowywać się komunikacyjnie do informowania o projekcie PPK pracowników i ich przedstawicieli. Samo tylko to jest już dużym wyzwaniem, w którym z pewnością posiadanie wybranego usługodawcy – instytucji finansowej będzie dużym efektywnym wsparciem. 100 dni to już niedługo.