Indeksacja

Czy pamiętajcie, jakie uczucia towarzyszyły Wam w momencie podejmowania decyzji o zakupie Programu Finansowania Studiów?

Jednym z nich z pewnością była potrzeba zapewnienia dobrego startu swojemu dziecku, zabezpieczenia szerokiej gamy możliwości (a w pewnym sensie wolności wyboru), bo przecież dobre studia są niczym sprawdzona polisa. Pełnią rolę inwestycji, od której może zależeć przyszłość. Składki opłacane w ramach Programu Finansowania Studiów każdego miesiąca budują tę inwestycję.

My w Aegon doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, w jak zawrotnym tempie zmienia się świat. Każdego roku przygotowujemy dla Was raport zawierający najważniejsze informacje na temat uczelni w Polsce oraz w wybranych krajach. Bazujemy więc na najbardziej aktualnych danych, które najdokładniej opisują dzisiejszą rzeczywistość. Bierzemy pod lupę systemy nauczania oraz koszty, które trzeba ponieść, decydując się na daną uczelnię. Interpretujemy zdarzenia i obserwujemy trendy w szkolnictwie oraz na rynku pracy po to, by dostarczyć Wam cennych wskazówek.  Choć z uwagą przyglądamy się temu, co zmieniło się w sferze edukacji np. na skutek pandemii koronawirusa, brexitu czy rosnącej inflacji, jeszcze mocniej koncentrujemy się na analizie trendów. Dlaczego? Bo z punktu widzenia dzisiejszych maturzystów ważniejsze jest to, jak będzie wyglądał rynek pracy w momencie, gdy skończą studia i zaczną aktywnie poszukiwać pracy. Jednocześnie dbamy o to, żeby wybrana przez Państwa suma ubezpieczenia nadal spełniała swoją rolę i pozwalała na realizację wybranego celu. Stąd nasze coroczne propozycje indeksowania składki, a co za tym idzie sumy ubezpieczenia.

Co to indeksacja?

W uproszczeniu indeksacja to podwyższenie składki i sumy ubezpieczenia w każdą rocznicę umowy. Indeksacja jest mechanizmem, który pozwala na ochronę przyszłych świadczeń np. przed skutkami inflacji.

Kiedy zaproponujecie mi indeksację?

Każdego roku przed rocznicą polisy wysyłamy Ci list (tzw. list rocznicowy), w którym proponujemy określony wskaźnik indeksacji oraz przedstawiamy, jak będą wyglądały składki i wszystkie świadczenia, które wynikają z polisy (suma ubezpieczenia, wartość wykupu w każdym miesiącu polisowym) po zastosowaniu indeksacji.

Od czego zależy wskaźnik indeksacji, który mi zaproponujecie?

Wskaźnik indeksacji, który proponujemy, przede wszystkim wynika ze zmiany kosztów studiów w Polsce i za granicą oraz zmiany kosztów utrzymania. Co roku przygotowujemy też raport, na podstawie którego opracowujemy wskaźnik indeksacji specjalnie dla Programu Finansowania Studiów.

Jestem zainteresowany indeksacją – co mam zrobić?

Bardzo dobra decyzja! Wpłata składki w nowej wysokości, która uwzględnia wskaźnik indeksacji (podany w liście, który do Ciebie wysłaliśmy) będzie dla nas potwierdzeniem Twojej decyzji.

Nie chcę w tym roku skorzystać z indeksacji – co mam zrobić?

Wpłata składki w dotychczasowej wysokości jest dla nas informacją, że w bieżącym roku nie zdecydowałeś się na indeksację składki i sumy ubezpieczenia.